ZROBIĆ PIERWSZY KROK

Napisał Radek @ 14 lipca 2015

Po piątkowym upokorzeniu odwiecznego rywala w meczu o Superpuchar Polski, jesteśmy zgodni, że piłkarze poznańskiego Lecha do dzisiejszego spotkania w ramach drugiej rundy eliminacji do Ligi Mistrzów przystępują w bardzo dobrych humorach. Nie wynik, ale styl jaki zaprezentował poznański zespół napawa optymizmem.

Dzisiejszym meczem Lech Poznań rozpoczyna walkę o awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów, w której polski zespół po raz ostatni zagrał w sezonie 1996/97. Wówczas to Widzewowi Łódź udało się wejść do tych elitarnych rozgrywek.

Podopieczni Macieja Skorży są faworytem w dwumeczu z Mistrzem Bośni i Herzegowiny. FK Sarajewo obok Velezu Mostar i Zeljeznicara jest jednym z najbardziej utytułowanych klubów pochodzących z Bośni i Hercegowiny. Jednak liga bośniacka jest zdecydowanie słabszą ligą niż Ekstraklasa.

Patrząc na to jak jest przygotowana drużyna do sezonu, dzisiejszy przeciwnik nie powinien sprawić Poznaniakom większego problemu. Z perspektywy spotkania z Legią Warszawa, świetną pracę wykonał Maciej Skorża, który przygotował drużynę pod każdym względem na tu i teraz, co było wielkim problemem wcześniejszych zespołów. Za plus można uznać postawę przedstawicieli klubu, którzy nie przespali okienka transferowego i dokonali wzmocnienia kadry. Właśnie ten aspekt pozwala kibicom wierzyć, że po dziewiętnastu latach ponownie ujrzymy Mistrza Polski w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Przez ostatnie lata kolejni mistrzowie zamiast się wzmacniać, to sprzedawali kluczowych zawodników przed decydującymi meczami w Europie, czym sami już na starcie się eliminowali. Sytuacja Lecha jest inna, ponieważ nie tylko wzmocniona została kadra, ale również klubu nie opuścili kluczowi zawodnicy. Największe brawa dla prezesów i dyrektorów należą się właśnie za zatrzymanie liderów drużyny.

Największym atutem poznańskiej drużyny jest jednak trener Maciej Skorża, który po objęciu Kolejorza spowodował, że ta drużyna podejmuje walkę z każdym przeciwnikiem. To pod wodzą obecnego trenera zabrali Legii mistrzostwo, a w meczu o Superpuchar pokazali, że to Lech jest obecnie najlepszym polskim klubem.


Postawa poznańskiej lokomotywy na boisku odzwierciedla trenera-poukładana i mająca wiele pomysłów na rozegranie gry. Sam Maciej Skorża pokazał przez ostatnie pół roku, że cały czas się rozwija, w trudnych chwilach nie panikuje i przede wszystkim ma świetny kontakt z piłkarzami. Chemia jaką możemy zauważyć między trenerem i piłkarzami daje nadzieję na piękną jesienno-wiosenną przygodę w europejskich pucharach.


Mistrz Polski w fazie grupowej Ligi Mistrzów-brzmi abstrakcyjne, ale fakty jednoznacznie wskazują na poznańską drużynę jako najlepiej przygotowaną pod każdym względem ekipę z ostatnich przedstawicieli Ekstraklasy występujących w eliminacjach do najbardziej prestiżowych rozgrywek. Lech Poznań posiada predyspozycje pozwalające niemożliwe zamienić w możliwe. Dzisiaj rozpoczyna drogę-punkt A to bałkańskie piekło, stacja końcowa....

1 komentarz: